פסטיבל הינו אירוע חגיגי גדול של אומנויות או בידור, בהיקף גדול מהרגיל. התכנים המועברים בפסטיבלים השונים הם בעלי מכנה משותף, ורובם אף מתקיימים בצורה סדירה, אחת לשנה.

ישנו מגוון רחב של פסטיבלי מוזיקה המתרחשים מדי שנה ברחבי העולם ומושכים אליהם עשרות אלפי צופים ממדינות רבות בעולם. הפסטיבלים בסוגי המוזיקה כמו ב – רוק, פופ, ג'אז, קלאסית ועוד.

ג'אז הוא סוג של מוזיקה שנוצרה בארצות הברית, בתחילת המאה ה – 20. סוג מוזיקה זה הינו אפרו – אמריקנית, המשלבת מספר קצביים ביחד עם שילובים של מוזיקה מערבית. ישנם כמה פסטיבלים המתרחשים בישראל במגוון ערים שונות המושכים עליהם מאות רבות של חובבי מוזיקת ג'אז מהארץ ומהעולם.
רוק הינו ז'אנר מוזיקאלי שהתפתח, בשנות ה – 50 של המאה ה – 20. הרוק מבוסס על צלילים ממוזיקת הבלוז, ומוזיקה זאת אף היוותה שילוב בין מוזיקה אמריקאית עממית למוזיקה אפרו – אמריקנית, אך במהלך השנים, הרוק התפתח לכיוונים רבים שהושפעו ממגוון רחב של סגנונות מוזיקה כמו פופ, קלאסית ועוד.

ישנם כמה פסטיבלי רוק המתרחשים בישראל כמו: פסטיבל רוק אביב המוקדש להופעות של מיטב אומני הרוק בישראל, ופסטיבל פתאל רוק המארח אומנים רבים ומושך קהל רב. בנוסף, במשך מספר שנים מתקיים פסטיבל הרוק של אביב גפן והתעויוט, שבו מתארחים עוד מגוון גדול של זמרים ויוצרים שיתופי פעולה שמושכים אנשים רבים.

פופ הינו ז'אנר של המוזיקה הפופולרית. מוזיקה זו נועדה לכלל הגילאים ורוב שירי הפופ מושמעים במועדונים ואירועים רבים המרקידים את האנשים הרבים המגיעים למקומות אלו. גם לסוג מוזיקה זו ישנם פסטיבלים רבים ואחד הבולטים שבהם הינו פסטיבל ה"פופ – אפ" המארח את זמרי הפופ המובילים ביותר בישראל ומושך קהל רחב.

מוזיקה קלאסית הינה שם למגוון רחב של מוזיקת דתית ומוזיקת קונצרטים שאופיי מוזיקה זו נקבע ברחבי אירופה. מוזיקה זו נחשבת למוזיקה האומנותית יותר, ומוזיקה זו נכתבה במחצית השנייה של המאה ה – 18.

למוזיקה הקלאסית מתרחשים כמה פסטיבלים שונים מדי שנה כמו: פסטיבל צלילים במדבר המתמקד במוזיקה הישראלית המקורית ומארח אומנים רבים גם כיחידים וגם בהרכבים שונים, פסטיבל נוסף המתרחש בארץ הוא: פסטיבל למוזיקה קאמרית המושך אליו חובבי מוזיקה רבים מרחבי הארץ הבאים לשמוע וליהנות מאומני מוזיקה קלאסית מישראל ואף מאומנים המגיעים ממדינות שונות ברחבי העולם.

בנוסף, קיימים גם פסטיבלים מובילים שונים ברחבי העולם כמושכים אלפי חובבי מוזיקה, כמו:

פסטיבל זיגט המתרחש בהונגריה בעיר בודפשט במהלך חודש אוגוסט והוא אחד מפסטיבלי המוזיקה הפופולריים והגדולים ביותר ברחבי העולם המארח את האומנים המובילים ביותר בעולם כמו ריהנה ודיוויד גואטה, פסטיבל זה מושך אליו עשרות אלפי מבלים ממדינות רבות בעולם, ומשלב בתוכו מגוון רחב של סגנונות מוזיקה שונים.

פסטיבל סן רמו זאת תחרות פופולרית מאוד המתרחשת מדי שנה מאז שנת 1951 בחדש פברואר באיטליה בעיר סן רמו. בפסטיבל זה משתתפים 24 שירים והשיר הזוכה מקבל את הזכות לייצג את איטליה בתחרות האירוויזיון, פסטיבל זה נערך כחמישה ימים ומושך אליו מעריצים רבים, ובנוסף פסטיבל סן רמו מארח את האומנים המצליחים ביותר בעולם שנה אחר שנה.

כלל הפסטיבלים וסוגי המוזיקה השונים התפתחו מאוד במהלך השנים ויצרו פסטיבלים וסוגי מוזיקה שונים המצליחים מאוד ברחבי העולם ומושכים אליהם מספר גדול של אנשים ממדינות רבות ברחבי העולם.